مشاور، مدرس و محقق بازاریابی                                                                 

سه شنبه 1399/07/29
سخن روز
مدیری که تنها به سود می اندیشد مانند تنیس بازی است که به جای توپ، چشم بر تابلوی امتیازها دوخته است. (ایچک آدیزس)

نظر سنجی

به نظر شما برای شروع یک کسب و کار جدید، کدام یک از عوامل زیر در اولویت می باشد؟

Results

"نتیجه رای : 411"

سهم بازار یا سهم برند؟

سهم بازار یا سهم برند؟

 

سهم بازار یا سهم برند؟ اولین سوالی که برای مدیران عالی سازمان ها و شرکت ها پیش می آید، این است که آیا تبلیغات بهترین و شاید تنها ترین راه در راستای برند سازی جواب این سوال برای یک مشاور بازاریابی واقعی و نه کسانی که فقط به ادعا خود را مشاور می نامند مشخص است. این مشاوران می دانند که برند سازی نتیجه تفکر بلند مدت و استراتژی محور است و یک فعالیت چند جانبه و مستمر است تا اینکه بتوانند یک برند را ایجاد و حفظ نماید. اما سهم برند را چه کسی تعیین می کند؟ آیا تنها مشتریان هستند که سهم برند شما را تشکیل می دهند خیر تأمین کنندگان، مشتریان داخلی مانند کارمندان و همچنین سهام داران شما نیز در ایجاد سهم برند شما تأثیرگذار هستند.

 سهم برند موثر و قوی به شرکت ها این موقعیت را می دهد تا مشتریان وفادار و نیروی انسانی مفیدتری جذب نمایند و در همین راستا بتوانند منابع مالی ارزانتر و کاراتری را جهت مشارکت و سرمایه گذاری تأمین نمایند و بعد از جذب نیز بتوانند سرویس و پاسخ مناسبی را به آن ها بدهند. سهم برند ها م توانند با یک سیستم مناسب مدیریت ارتباط با مشتری و همچنین اهمیت دادن به آن ها به طور فزاینده ای ریشه بدواند و توسعه یابد و همچنین بی توجهی به مشتریان می تواند ریشه یک کسب و کار را بخشکاند. حال ابزاری نیاز است تا بتوان این سهم را پوشش داد.

یکی از این ابزار شخصیت برند است و درکی که مشتری از برند یا علامت تجاری ما دارد. اگر شخصیت برند را هسته مرکزی یک برند بنامیم، بایستی از تبلیغات به عنوان پیشران برند و یا محرک آن، نام برند. این ابزار قدرتمند ولی قدیمی در ساخت شخصیت برند بسیار کاربرد دارد. از دیگر ابزار مورد استفاده تأثیراتی است که از همه یا یکی از مدیران به عنوان ویژگی فردی در برند سازی می باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. علائق، رفتارها، پوشش و مواردی از این دست از مهمترین عوامل در این خصوص می باشد.

اگر بخواهیم یک برند قدرتمند داشته باشیم باید برای موارد زیر اهمیت بسیاری قائل باشیم. یکی از این موارد بازار است که 10% از قدرت برند را به خود اختصاص می دهد و تعجب آور اینکه تنها 10% از قدرت یک برند به بازار اختصاص یافته است. عامل دیگر ثبات یک برند در آن کسب و کار است، که 15%از قدرت یک برند را به خود اختصاص داده است و دلیل آن هم تعداد مشتریان وفادار می باشد و اطمینانی که مشتریان به سابقه یا همان اعتبار می دهند. شایان ذکر است که برند سازی در ایران نیز در گذشته بیشتر بر این معیار استوار بوده است. از دیگر موارد قابل ذکر، رهبری برند است که 25% از قدرت یک برند را به خود اختصاص داده است. روند سود دهی که 10% قدرت یک برند را تشکیل می دهد، گسترش جغرافیایی و حفاظت و پشتیبانی نیز از درصدهای معادل 20% و 5% و 10% برخوردارند. بنابراین رهبری و گسترش جغرافیایی از مهمترین عوامل در قدرت برند محسوب می گردند.

پارک بازاریابی ایران

 

       
جهت دریافت خبرنامه الکترونیکی، ایمیل خود را وارد نمایید.
   
   
جهت اطلاع از برنامه های آموزشی، شماره همراه خود را وارد نمایید.