مشاور، مدرس و محقق بازاریابی                                                                 

یکشنبه 1398/04/30
سخن روز
جوهره استراتژی انتخاب چیزی است که نباید انجام داد. (مایکل پورتر)

نظر سنجی

به نظر شما برای شروع یک کسب و کار جدید، کدام یک از عوامل زیر در اولویت می باشد؟

Results

"نتیجه رای : 329"

کارلوس اسلیم هلو
ثروتمندترين مرد آمريكاي لاتين

با ثروتي بيش از 69 ميليارد دلار، اسلیم ثروتمندترين مرد جهان در سال 2012 لقب گرفته است. او كه در 28 ژانويه سال 1940 در مكزيك به دنيا آمده است، تحصيلات خود را در زمينه مهندسي در دانشگاه مكزيكو در سال 1961 به پايان رسانده است. پيش از فارغ‌التحصيلي از دانشگاه، اسلیم به دليل مهارت و هوش بسيار بالايش به تدريس جبر و برنامه‌نويسي خطي در دانشگاه مي‌پرداخته و پس از فارغ‌التحصيلي كنفرانس‌هاي علمي متعددي در دانشگاه‌هاي كوچك و بزرگ مكزيك برگزار مي‌كرده است .

او كه ثروت رويايي‌اش را از طريق صنعت ارتباطات در دو كمپاني Telefonos de Mexico و America Movil telcos بدست آورده است، چند سالي است كه در سمت معاون بورس مكزيك مشغول به كار است. او پيش از اين در فاصله سال‌هاي 1996 تا 1998 به عنوان مدير بخش مكزيكي بورس نيويورك به فعاليت مشغول بوده است، كه اين زمان اولين دوره فعاليت اين بخش به شمار مي‌رود .

در حال حاضر اسلیم عضو هيأت‌مديره دو كمپاني مخابراتي Alcatel و Philip Morris مي‌باشد و اين در حالي است كه تا جولاي سال 2004 او سمت‌هاي مديريتي ديگري نيز داشت كه از همه آنها استعفا داد تا به قول خودش اندكي به امور كشورش و رشد اقتصادي آن كمك كند. پس از استعفايش در سال 2004 وقت بيشتري را صرف برنامه‌هاي اقتصادي و آموزشي بودجه كلي آمريكاي ‌لاتين نمود و اندكي بعد يك امپراطوري عظيم صنعتي- اقتصادي با نام Grupo carso در مكزيك بنا كرد و پس از آن به سمت مدير مادام‌ العمر افتخاري آن نائل شد. او همچنين در سه كمپاني Telmex و America Movil و Grupo Financiero Inbursa چنين سمتي را از آن خود نمود .

از مهمترين مواضع سياسي- اقتصادي اسلیم مي‌توان به مخالفت او با تجارت آزاد و الگوهايي كه كشورهاي صنعتي و سرمايه‌داري براي كشورهاي در حال توسعه مي‌سازند، اشاره كرد. به عقيده او تا كشوري از نظر اقتصادي و صنعتي خود را به بالاترين كيفيت نرساند، نمي‌تواند به عرصه آزاد تجارت قدم گذارد چرا كه در اين شرايط تمامي اندوخته‌هاي خود را از دست خواهد داد .

پس از آنكه دولت شركت Telmex را خصوصي اعلام كرد، اسلیم بلافاصله آن را خريد و اداره آن را در دست گرفت. اين شركت كه وظيفه اصلي ارايه خدمات مخابراتي و تلفني را برعهده داشت، با خصوصي شدنش اعتراضات گسترده‌اي در سطح جامعه پديد آورد چرا كه به باور مردم نرخ‌هاي مكالمات و تعرفه خدمات بدون كوچكترين تغيير كيفيتي به يكباره افزايش پيدا كرد و سبب نارضايتي مشتركين گرديد. البته بعدها با پديد آمدن ديگر كمپاني‌هاي رقيب اين مشكل از ميان برداشته شد .

از افتخارات اسلیم مي‌توان به كسب مدال كارآفرين نمونه از اتاق بازرگاني مكزيك اشاره كرد. او همچنين بشقاب بلورين (برترين جايزه آكادمي آمريكايي انسان‌هاي موفق) را نيز از آن خود كرد و بالاخره اينكه دولت بلژيك به سبب فعاليت‌هاي اقتصادي اسلیم به او مدال Leopold II را اهدا نمود .

البته اين ميلياردر بزرگ تنها در انديشه اقتصاد و تجارت به سر نمي‌برد. او براي افزايش رفاه مردم در مركز شهر مكزيكوسيتي و همچنين حفاظت از آثار قديمي اين شهر و جذب گردشگران خارجي، موسسه‌اي بنا كرده است كه به كمك‌هاي مالي جهت اين امر مي‌پردازد .

و در آخر اينكه اين انسان بشردوست علاوه بر ديگر كارهاي عامه‌پسندش، پروژه پيشرفت و توسعه آمريكاي ‌لاتين را نيز هدايت مي‌نمايد .

       
جهت دریافت خبرنامه الکترونیکی، ایمیل خود را وارد نمایید.
   
   
جهت اطلاع از برنامه های آموزشی، شماره همراه خود را وارد نمایید.