مشاور، مدرس و محقق بازاریابی                                                                 

چهار شنبه 1399/08/07
سخن روز
بیش از حد فکر کردن برای انجام کاری، به انجام نشدنش می انجامد . (یونگ)

نظر سنجی

به نظر شما برای شروع یک کسب و کار جدید، کدام یک از عوامل زیر در اولویت می باشد؟

Results

"نتیجه رای : 414"

بازاریابی پارتیزانی


بازاریابی پارتیزانی

بازاریابی پارتیزانی به انگلیسی : ( Guerilla Marketing) روشی نامنظم و نامتعارف در انجام فعالیت‌های تبلیغی
بر مبنای یک بودجه بسیار کم است.

بازاریابی پارتیزانی، ممکن است برای عموم نامی جدید و ناآشنا باشد اما شاید علت این امر، استفاده از عناوین دیگری برای خطاب کردن این نوع بازاریابی است.

چنین تبلیغاتی گاه به گونه‌ای طرح می شود که مخاطب حتی از وجود آنها بی اطلاع است و شاید بتوان گفت این نوع بازاریابی از انواع بازاریابی پنهان یا بازاریابی مبتنی بر هیاهو است. در واقع بازاریابی پارتیزانی نوعی بازاریابی نامنظم برای کسب حداکثر نتایج با بکارگیری حداقل منابع است و متضمن ابتکار و نوآوری، شکستن قوانین و جستجوی راهکارهای بدیل برای روشهای بازاریابی سنتی است.

بازاریابی پارتیزانی را جی کنراد لوینسون در سال ۱۹۸۴ در کتابی با عنوان بازاریابی پارتیزانی تشریح کرد که در آن کارآفرینان و کسب و کارهای کوچک را هدف خود قرار داد. از آن پس لوینسون ۲۰ کتاب دیگر در این باره نوشت و در آن همچنان کسب و کارهای کوچکی را که دارای منابع و بودجه بسیار اندک نسبت به کسب و کارهای بزرگتر بودند، مورد توجه قرار داد و از مزیت تاکتیک‌های بازاریابی پارتیزانی برای اینگونه شرکت‌ها نوشت. پرسش وی بسیار ساده بود: چگونه یک مؤسسه کوچک با بودجه بسیار اندک می تواند با شرکت‌های بزرگتر رقابت کند؟
تلویزیون، رادیو و بیلبورد، رسانه‌های بسیارگرانی هستند که در مورد محصول، به مشتری اطلاعات می‌دهند. اما کسب و کارهای کوچک قادر به استفاده از آنها نیستند. پس چه راهی برای اینگونه شرایط وجود دارد؟ بهترین راه حل، استفاده از بازاریابی پارتیزانی است.

بازاریابی پارتیزانی به صورت حضوری، ویروسی، ریشه ای، گزینشی، کلامی و تجربی توانسته است بسیاری از سازمان ها را در سال های اخیر از حذف از بازارها نجات دهد. ما این موضوع را مدیون محققانی هستیم که توانسته اند این نوع بازاریابی را در ایران مدل سازی و در کسب و کار امروزی به اجرا در آورند.
بازاریابی پارتیزانی به سرعت در حال قرار گرفتن در مرکز توجه کسب و کارهای کوچک است، چراکه هزینه‌های فروش‌های جدید و مداوم را نادیده می‌گیرد. در عوض، تفکر خلاقانه جای هزینه‌ را می‌گیرد.
به دنبال آموزش رایگان هستید ؟! ............ پس اشتباه آمده اید !!

اینجا کیفیت مهم است نه هزینه !


شاید بتوان گفت اظهار عبارات تند و هیجانی کلید بازاریابی پارتیزانی است.

به مثال فوق دقت کنید. در این عبارت حداقل دو خصوصیت وجود دارد:

۱ـ توجه را جلب می‌کند.

۲ـ القاگر کیفیت است.

عبارات «معکوس» یا «روانشناسی معکوس» کلید جلب توجه مشتریان این بنر است.

مثال دیگر از این گونه جملات می‌تواند این باشد:

آیا به دنیال یک وام سریع السیر هستید ؟!

پس ما را فراموش کنید !!

ما برای انجام درخواست شما به یک ماه فرصت نیاز داریم .

تماس بگیرید : 12345678

نتیجه‌گیری‌ها و برداشت‌های مختلفی می‌توان از این جمله داشت.

خودتان را جای کسی بگذارید که به دنبال وام است. بدون تردید این بنر او را جلب می‌کند. همان طور که گفتیم بیان معکوس عبارت تأثیر بسزایی در این جذب کردن دارد. نکته‌ی دوم این است که این نوع گفتار («ما را فراموش کنید!») معمولاً بیشتر در ذهن باقی می‌ماند، چون کاملاً با ذهن درگیری ایجاد می‌کند. نکته‌ی سوم هم این است که نسبت به سایر تبلیغات، حس اعتماد بیشتری ایجاد می‌کند؛ چرا؟ کاملاً مشخص است چون فاصله زمانی یک ماه برای دریافت یک وام، واقعاً معقول است! اگر کسی به شما بگوید که یک ساعته برایتان وام جور می‌کند، چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ احساسی شبیه «برو بابا (!)»

ترکیب «وام» + «سریع السیر» هم مؤثر است. این ترکیب از نظر ادبی معنای خاصی ندارد، چون «سیر» مخصوص وسایل نقلیه است، با این حال این ترکیب در اینجا نقش خود را به خوبی ایفا کرده است.


بیلوردهای خلاقانه

گاهی لازم نیست از جملات خاص و سنت شکن استفاده کنید. نصب بیلبوردهای متفاوت نیز می‌تواند بخشی از این نوع بازاریابی باشد.

کسب و کارهای بزرگ

اگر چه لوینسون در آثار خود به دنبال پاسخ به این سؤال بود که «چگونه کسب و کارهای کوچک با بودجه‌ای بسیار اندک می‌توانند با شرکت‌‌های بزرگ رقابت کنند؟» با این حال نباید گمان کرد که بازاریابی پارتیزانی برای مؤسسات بزرگ کاربرد ندارد.

اتفاقاً مؤسسات بزرگ از آنجا که بودجه‌ای بیشتر در اختیار دارند، در صورت سرمایه‌گذاری بر این بخش، اثرات بسیار مثبتی مشاهده خواهند کرد. امروزه تقریبا تمامی ۵۰۰ شرکت بزرگ جهان، بخشی از فعالیت‌‌های بازاریابی خود را بدین روش سامان می‌دهند.

وینسون در کتاب « بازاریابی پارتیزانی» و همچنین در کتاب‌های دیگرش که در همین موضوع نگاشته است، به صورت مبسوطی به بیان تفاوت‌های موجود میان این نوع بازاریابی و روش سنتی بازاریابی می‌پردازد. اما ما در اینجا اصلاً و به هیچ عنوان قصد نداریم آن مباحث خشک و بی‌روح را مطرح کنیم. معتقدیم امروزه بازاریابی پارتیزانی به چنان بلوغی رسیده است که شاید دیگر نتوان ابعاد و محدوده‌ای برای آن بیان کرد. با این حال بسیار علاقه‌مند هستیم از دریچه‌ای دیگر به شرح بیشتر این روش بپزدازیم.

دانشنامه آن‌لاین ویکی‌پدیا، جنگ پارتیزانی یا به عبارت دیگر جنگ چریکی را اینگونه تعریف می‌کند:
یکی از انواع جنگ‌های نامنظم است که در آن گروه کوچکی از افراد مسلح با استفاده از تاکتیک‌های نظامی کمین، هجوم ناگهانی، غافل‌گیری و جابجایی سریع به یک هدف نظامی آسیب‌پذیر یا یک واحد نظامی بزرگ‌تر حمله‌ور شده و بلافاصله صحنه نبرد را ترک می‌کنند.

به نظرم تا اینجا می‌بایست معنای بازاریابی پارتیزانی برای شما روشن شده باشد.

در این روش مهم سرمایه اولیه نیست! بلکه مهم خلاقیت و توجه به علم روانشناسی انسان‌هاست. اینجا از یک روش یا تاکتیک خاص استفاده نمی‌شود بلکه مجموعه‌ای از روش‌ها و تاکتیک‌ها، تنها برای کسب سود بیشتر در خدمت بازاریاب قرار می‌گیرد. دیگر به رقبا توجهی نمی‌شود و تنها مخاطبان هدف هستند که با تلاش‌های نامنظم، خلاف عرف و هیجان‌انگیز جذب ما می‌شوند.

 

       
جهت دریافت خبرنامه الکترونیکی، ایمیل خود را وارد نمایید.
   
   
جهت اطلاع از برنامه های آموزشی، شماره همراه خود را وارد نمایید.