مشاور، مدرس و محقق بازاریابی                                                                 

سه شنبه 1399/07/29
سخن روز
مدیری که تنها به سود می اندیشد مانند تنیس بازی است که به جای توپ، چشم بر تابلوی امتیازها دوخته است. (ایچک آدیزس)

نظر سنجی

به نظر شما برای شروع یک کسب و کار جدید، کدام یک از عوامل زیر در اولویت می باشد؟

Results

"نتیجه رای : 411"

آشنایی باشایان قاضی‌زاده بنیانگذار سایت زوسک


آشنایی باشایان قاضی‌زاده بنیانگذار سایت زوسک

شایان قاضی‌زاده که بیشتر به نام «شایان‌‌ زاده» در خارج از ایران شناخته می‌شود، متولد ۱۳۵۸ در ایران است. در دانشگاه شریف تحصیل کرد و برای دوره فوق لیسانس علوم کامپیو‌تر در دانشگاه مریلند به امریکا مهاجرت نمود. بعد از فارغ التحصیلی مدتی در مایکروسافت مشغول به کار بود. او همچنین در رشته‌‌ ام بی‌ای (MBA) در دانشگاه واشنگتن تحصیل کرده است. شهرت قاضی‌زاده از آنجا ناشی می‌شود که در سال ۲۰۰۷ به همراه "الکس مهر" هم دانشگاهی ایرانی‌اش، زوسک را راه اندازی کردند. 

قاضی‌زاده و مهر در اصل شرکتی تحقیقاتی که روی رسانه‌های اجتماعی تمرکز داشت، تاسیس کردند تا به بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی بپردازند. آن‌ها همراه با دو شخص دیگر نمونه اولیه برای نرم افزارجدید کسب و کار ارائه دادند که در رقابتی به مقام دوم نائل شد. 

مدت کمی بعد از آنکه این کمپانی راه اندازی شد، آن‌ها از تحقیقات تکنولوژیکی خود برای ساختن بازی‌های فیسبوک استفاده نمودند. یکی از این بازی‌ها به ایجاد زوسک، شبکه اجتماعی عاشقانه منجر شد. زوسک یکی از مهم‌ترین شبکه‌های دوست یابی محسوب می‌شود. 

زوسک، دوست یابی (Dating) و شبکه سازی اجتماعی را ترکیب می‌کند و یکی از اپلیکیشن‌های محبوب فیسبوک نیز هست. کاربران این سایت خصوصیات خود را در آن به اشتراک می‌گذارند به امید یافتن دوست ایده آل خود و یا حتی شریک آینده در زندگی. زوسک دارای یک وبسایت اختصاصی، اپ موبایل و برنامه چت کامپیوتری است. بازار هدف زوسک سنین بین ۲۵ تا ۳۵ سال است. سهام زوسک چهل میلیون دلار برآورد می‌شود و بیش از ۱۰۰ کارمند در آن مشغول به کار هستند. 

در حال حاضر در زوسک بیش از پنجاه میلیون نفر ثبت نام کرده‌اند و بیشتر از دو میلیون موبایل از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند. این شرکت دارای حدود ۱۵ میلیون کاربر فعال در ماه است. قاضی‌زاده در مصاحبه با آی دیتا (iData) می‌گوید: «ابتدا نمی‌خواستیم موتور جستجوگر الگوهای رفتاری منطبق را راه اندازی کنیم بلکه قصد ما بازاریابی برای شبکه‌های اجتماعی بود. به مرور زمان متوجه شدیم اقبال به این جستجو زیاد است. بعد از موفقیت این اپلیکیشن در فیسبوک، زوسک تبدیل شد به این چیزی که الان وجود دارد.» 
او در همین مصاحبه در رابطه با انتخاب نام زوسک می‌گوید: «اینکه اسم زوسک انتخاب شد، بیشتر نظر الکس بود، زیرا می‌گفت کمپانی‌هایی که دوتا «اُ» دارند، مثل گوگل، فیسبوک و یاهو موفق ترند!!! می‌خواستیم حرف اول یا «س» باشد یا «ز» که حروفی سکسی تری هستند! همینطور کوتاه هم باشد و در هیچ زبانی معنی نداشته باشد. بعد از دو ماه همفکری به زوسک رسیدیم.» 

اگرچه قرار عاشقانه تجربه‌ای وابسته به محل است اما زوسک در بیشتر از ۷۰ کشور در دسترس کاربران قرار گرفته و ۲۵ زبان برای استفاده کاربران در نظر گرفته شده است. «استوارد اندرسون» در گزارش مربوط به موفقیت ونقش مهاجران در بازار کار امریکا می‌گوید: «نقش مهاجران در رشد و نوآوری در امریکا نقشی مشهود است، حدود نیمی از پنجاه کمپانی مهم امریکا را مهاجران تاسیس کرده و توسعه دادند. تحقیقات نشان داده که در میان شرکت‌های بر‌تر امریکا، موسسان مهاجر به طور متوسط ۱۵۰ فرصت شغلی برای هر کمپانی ایجاد کرده‌اند». 
در این گزارش از زوسک به عنوان یکی از بر‌ترین کمپانی‌هایی که توسط مهاجران تاسیس شده، نام برده می‌شود. قاضی‌زاده در وبلاگش اینگونه می‌نویسد: «زوسک بهترین اپلیکیشن دوست یابی در آی تونس (iTunes) در شش ماه اخیر بوده و در «گوگل پلی اپ» بیش از ۵ میلیون بار دانلود شده است؛ ما این موفقیت را از رویکرد منحصر به فردمان در مورد دوست یابی آنلاین بر پایه موتور جستجوگر الگوهای رفتاری منطبق و تمرکز گسترده شرکت بر روی موبایل می‌دانیم». 

یکی از کاربران سابق زوسک نیز در توصیف این شبکه اجتماعی اینگونه می‌نویسد: «من عاشق زوسک هستم، من و شوهرم واقعا خوشحالیم که زوسک وجود داشت و ما توانستیم با هم آشنا شویم، ما دو سال پیش با هم آشنا شدیم. در فاصله چهار مایلی از هم زندگی می‌کردیم و زوسک به ما پیشنهاد آشنایی با هم داد و ما خیلی زودعاشق هم شدیم. من خواستم نظرم را با دیگران اشتراک بگذارم تا افراد از طریق زوسک بتوانند عشقشان را بیابند. زوسک متشکرم. امیدوارم همه در ازدواجشان خوشبخت باشند». 

والستریت ژورنال در سال ۲۰۱۱، زوسک را در رده بیستم و نهم چیز بزرگ بعدی (The Next Big Thing) قرار داده است. همچنین به انتخاب مخاطبان "About. com" در سال ۲۰۱۱ اپلیکیشن آیفون زوسک، فینالیست رقابت‌های بهترین اپلیکیشن‌های دوست یابی شد. همچنین در سال ۲۰۱۲ زوسک پنجمین اپلیکیشن دوست یابی معروف در جهان و سومین در امریکا شناخته شد. این کمپانی همچنین جایزه افی(Effie) را برای کمپین تبلیغاتی "دوست یابی آنلاین، راه شما" بدست آورد. 

قاضی‌زاده همراه با الکس مهر با موفقیت در پیشبرد زوسک تبدیل به میلیونر‌های ایرانی در آمریکا شدند. قاضی‌زاده در وبلاگ خود گفته است که در اوقات فراغتش به کسانی که قصد راه اندازی شرکتی دارند، مشاوره می‌دهد. او همچنین چندین مقالات علمی پژهشی در ژورنال‌های معتبر به چاپ رسانده است. 

       
جهت دریافت خبرنامه الکترونیکی، ایمیل خود را وارد نمایید.
   
   
جهت اطلاع از برنامه های آموزشی، شماره همراه خود را وارد نمایید.